google-site-verification=s7g4_gMlmCNd4xi4H_E9RoEay2ODp9HovCyN0_MuqHA
top of page

Çene Kisti Cerrahisi

Gömük Dişler

Çene Kisti Cerrahisi Nedir?

Çene kemiklerinin içindeki diş kök uçlarında meydana gelmiş kistlerin kürete edilerek temizlenmesi işlemdir.

Çene Kistleri Ne Tür Sorunlara Yol Açar?

Çene kemiği içinde kistin büyümesine ve bunun sonucunda da çene kemiği kırılmalarına neden olur. Kistlerin alınması şarttır.

Çene Kisti Cerrahisi Nasıldır? Uyutularak Yapılamaz Mı?

Yapılan muayenede kistle ilişkili olduğu saptanan dişlere öncelikle kanal tedavisi yapılır. Kistin olduğu bölgede diş eti anestezik jellerle uyuşturulduktan sonra yine son derece ağrısız bir şekilde dijital anesteziyle uyuşturulur. Kiste ulaşımın en kolay olduğu yerden diş eti kaldırılır ve mümkün olan en az miktarda kemik kaldırılarak kiste ulaşılır. Tüm sınırlarından temizlenerek dikişlerle kapatılır ve kalan sağlıklı kemik iyileşmeye bırakılır. Kist daha önce iltihaplanmamışsa kemik toz konularak daha hızlı iyileşmesi sağlanır. Alınan parçanın ise patoloji laboratuvarında incelenmesi gerekir.

Çok büyük boyutlu olduğu saptanan çene kistlerinin genel anestezi altında alınması gerekir. Muayene esnasında doktorunuz işlemin nasıl yapılacağına karar verir.

Çene Kistlerinin Operasyonu Ağrılı Bir İşlem Mıdır?

Diş çekimi, implant gibi işlemlerden herhangi bir farkı yoktur. Yeterli bir anesteziyle ağrısız bir şekilde yapılır. Sık yapılan kontrollerinizle rahat iyileşme süreci geçirilir.

Çene Kemiği Tozu (Kemik Grefti) Nedir?

Çene kemiğindeki boşluklarda kemik oluşumunu hızlandıran insan, hayvan ya da inorganik yollarla elde edilen kristalize parçalardır.

Çene Kemiği Tozları Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kemik greftleri dental implantların yapılacak bölgede yetersiz kemik varlığı, diş çekimiyle aynı seansta implant yapılması istenen durumlar, implant öncesi sinüs tabanı yükseltme operasyonlarında ya da kronik iltihaba sebep olan ve uzun süre ağızda kalarak kemiğin erimesine neden olan dişlerin çekimi esnasında kullanılır. İçerdiği hücreler, kemik oluşumu ve büyümesi için gerekli maddeler sayesinde bölgenin daha hızlı iyileşmesine ve kemik hacminin artmasına yardımcı olur.

bottom of page