google-site-verification=s7g4_gMlmCNd4xi4H_E9RoEay2ODp9HovCyN0_MuqHA
top of page

Dental İmplant

Dental (Diş) İmplant Nedir?

Herhangi bir nedenle kaybedilmiş olan dişlerin boşluğuna, fonksiyon ve estetiği yeniden sağlamak amacıyla yapılan titanyum vidalardır.

Diş İmplantlarında Tedavi Süreci Nasıldır?

Hastanın durumuna göre tedavi süresinde değişiklik gösteren İmplant diş tedavi uygulaması, her hasta için çok farklı bir etken söz konusu olmadığı sürece aynı aşamalardan geçmektedir. İlk olarak tedavi amacıyla gittiğiniz diş hekiminin, diş, çene kemiği uygunluğu ve diş kökü hesaplaması gibi bazı teşhisleri koyabilmesi için ilk aşamada panaromik bir görüntü verme özelliğine sahip diş röntgeni çekilmektedir. Bu röntgende çıkan sonuca göre diş hekimi, uygulanacak İmplant tedavisi için dişin uzunluğuna, çene kemiğinin şekline, tedavinin çeşidine ve ağız içindeki diş bölgesinin yerleştirilme için inceliğine ve uygunluğuna karar vererek gerekli hazırlıkları yapmasıyla devam eder. Bu süreçte çene kemiğin uygun bulunmaması durumunda kemiğin tedaviye olumlu bir hale gelebilmesi için oldukça uzun bir bekleme süresi oluşabilir ve bu süre 6 ayı kadar bulabilir. İkinci olarak sıra gelen aşama, ilk aşamada çene kemiğinin uygun hale getirilmesinden sonra başlayan tedavi sürecidir.

İkinci süreçte diş hekiminin hastanın durumuna göre hazırladığı dişler ve protezler, artık cerrahi bir operasyonla takılmaya başlanır. Bu cerrahi operasyon aşamasında hastaya genellikle lokal anestezi uygulanır ancak hastanın durumuna göre de genel anestezi uygulanması mümkündür. Anestezi uyuşturması ile hastanın acı çekmemesi sağlandıktan sonra, sıra hazırlanan dişlerin eksik diş yerlerine uygulanmasına gelir. Bu aşamada dişler, diş kökünün yerlerine, çene kemiğinin içerisine yerleştirilmektedir. Daha sonrada cerrahi uygulama sonlanır ve bekleme sürecine geçilir. İmplant sonrası bekleme süreci, yine hastanın durumuna ve yapısına bağlı olarak 6 haftadan başlayan ve 6 aya kadar uzama görülebilen bir süreçtir ve bu süre boyunca diş kökü olması amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay dişlerin, kemik ile kaynaşması ve gerçek diş görevi görebilmesi için beklenmektedir. 6 hafta ile 6 ay arasında değişebilen bu uzun ve sabır isteyen süreçte belirli zaman dilimleri içerisinde, diş hekimi uygun gördüğü takdirde kontrole gidilir ve hekim duruma bağlı olarak röntgen çekebilir, diş köklerinin durumundaki değişikliği yakından takip edebilir.

 

Diş İmplantlarının Avantajları Nelerdir?

Diş implantları, doğal görünüm sağlanabilmesi adına oldukça önemlidir. İmplant, doğal görünüme sahip olan dişlerin yerine tam anlamıyla geçer. Doğal diş rengiyle uyum içerisinde olarak diğer dişler arasında sırıtmaz.Diş implantı yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen ağız iyileştirmesi, diğer restorafit prosedürlerden çok daha uzun süreli olarak sağlanır. Diş implantı doğru bir şekilde uygulandığında ömür boyu kalıcı olabilir.İmplant tedavisindeki başarı oranı %100'e yakındır.

Hastalar için diş kaybının getirdiği en önemli sorunların başında ısırma güçlüğü yaşanması geliyor. Diş implantları sayesinde, diş kaybından oluşan ısırma gücü doğal seviyeye gelerek yüksek seviyede olur. Isırma güçlüğü nedeniyle zaman içerisinde çene kemiğinde aşınma meydana gelmez.

Diş İmplantların Ameliyatı Zor Mudur?

Halk arasında vidalı diş olarak da bilinen diş implantı ameliyatı eskisi gibi zahmetli değil.

Teknolojik gelişmeler sayesinde implantların yerleştirilmesi, çok kısa zamanda ve basit bir şekilde yapılmaktadır. Kaliteli ve geliştirilmiş implant markaları kullanarak yapılan bir uygulama işlemi 5-6 dakika zaman alıyor. İmplantlar taşıyıcı bir ara parçaya ihtiyaç duyulmadan direkt olarak yerleştirilerek, uygulama süresi kısaltılıyor. Diş implantı ameliyatı esnasında hiç ağrı olmuyor. Uygulama sonrasında kullanılan ilaçlarla da şişlik ve ağrı gibi şikâyetler önlenmektedir.Diş implantı ameliyatı, pratikte diş çekiminden farkı olmaz. Hatta diş çekiminde, diş vücuttan kopartılıp alındığı için hastaya çok daha travmatiktir. İmplant uygulamasında ise vida, yuvaya rahat bir şekilde yerleştirilir. Anestezi işlemleri sayesinde hasta hiçbir şey hissetmez. Hekimin verdiği ilaçları kullanacak olan hasta, işlem sonunda da hiç ağrı hissetmez.

Dental İmplant Operasyonu Sonunda Yüzüm Çok Şişer Mi? Ağrım Çok Olur Mu?

Yanakta hafif şişlik veya renk değişiklikleri beklenir ancak ilk 24 saat yapılan soğuk tampon uygulamasıyla ödem hızlıca azalacaktır. Şiddetli ağrılar görülmez, doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ilk gün oluşabilecek ağrıyı kolaylıkla kontrol altına almakta yeterlidir.

Dental İmplant Süreci Nasıldır? Ne Kadar Zamanda Dişlerim Tamamlanır?

İmplant tedavisi cerrahi bir operasyonla yapılmaktadır. Eğer yapılacak olan tek bir implant operasyonu ise bu işlem 10 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir. İmplant tedavisinin süresi yapılacak olan implant sayısına ve hastanın çene kemiğine bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında da değişebilir. Cerrahi operasyondan sonra, implant ile kemiğin bütünleşmesi için (osseointegrasyon) 1-3 ay kadar beklenir. İmplant kemikleştikten sonra üzerine oturtulacak olan protezler, birkaç seans da uygulanır. Toplamda 1-4 ay süren implant tedavisi sonucunda hastalar doğal dişe en yakın sonucu elde etmekte ve uzun ömürlü dişlere kavuşmaktadırlar.

Dikişsiz Dental İmplant Mümkün Müdür?

Evet mümkündür. Bunun için ilk önce hastaneden tomografi istenilerek yapılacak implant yerleri belirlenir. Buradaki pozisyonlara göre özel ağız içi guide (giriş yolu rehberi) hazırlanır. Ameliyatta implant yerleştirilirken bu rehber kullanılır bu sayede operasyon sonrası dikiş atılmamış olur. Ancak bu işlemin dezavantajları da vardır. Hekimle bunları karşılıklı konuşarak operasyonu açık mı kapalı mı yapılması kararlaştırılmalıdır.

Dental İmplantların Zarar Verme İhtimali Var Mıdır? Bazen Vücut Kabul Etmiyormuş.

“Vücudun implant kabul etmemesi diye bir şey söz konusu değildir.” Ancak kişinin; yemek yeme alışkanlıklarına, sigara içme sıklığına vb. sağlık sorunlarına bağlı olarak değişiklikler gösterebilir.

 

Dental İmplant Kimlere Uygulanabilir?

Özel bir sağlık sorunu (kanama problemi, kanser, kemik erimesi, kemik erimesini önlemek için bi fosfanat içeren ilaç kullanımı) ve gelişme döneminde olan hastalar dışında herkes yaptırabilir

 

Sigara İçiyorum, Dental İmplant Yaptırabilir Miyim?

Kontrendikasyon grubuna girer. Hekiminiz ile karşılıklı görüşmeniz gerekir.

 

Dental İmplantlar Uzun Ömürlü Müdür?

Dental implantın ömrü doğal dişler gibidir. Normal ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar kullanılır.

2-3 Ay Beklemek İstemiyorum, Kendi Takma Dişlerimi İmplant İle Birlikte Kullanabilir Miyim?

Kendi takma dişlerinizin uyumunu diş hekiminiz kontrol ettikten sonra buna karar verilir. Uyumlu ise tabi ki kullanabilirsiniz.

bottom of page